June 2017 Races


June Races.

Parkruns
         
         
         
       
         

 

Other races
         
         
         
         
         
         
         
         

  

Time Trial
  All Time Trial results    
       

           

Thursday 1st June

Summer Series – Tittesworth

Simon Myatt     25:58    2nd

Leigh Matthews 30:18    1st M40

Adam Grew       30:34

Dan Jordan       30:46

Richard Washington      31:08

Ian Heath          31:10    1st M50

Scott Zikmanis  31:28

Terry Wall          31:42

Deb Thomas     31:56    1st Lady

Richard Longley            32:40

Georgia Stanfield          33:30    1st F16

Joanne Stanfield           34:11    1st F45

John Guest       36:18

Kerry Dixon       37:19

Ragnhild Marie  38:29

Brian Tonks       40:00

Gillian Tinsley    40:09

 

Saturday 3rd June

Oxford parkrun

Kirsten Owen     26:25

 

Congleton parkrun

James Fowler    23:05

 

Hanley parkrun

Lee Watson       17:50    1st

Leigh Matthews 22:11

Davin Thorley    23:57

Chris Hardman  24:01

David Clarke     24:30

Rebekah Yendole          25:31

Matt Burley       25:45

Dave Pickstock 26:14

Lauren Platt       26:14

Ellie Bloomer    27:29

Millie Holmes    28:00

Kerry Dixon       28:00

Paul Orry          28:42

Karl Latham       29:53

Julie Holmes     30:31

Paul Cotterill     30:31

Isabelle Bloomer           30:56

Chris Mosiuk     41:10

 

Riverside parkrun

Phil Thomas      25:26

 

Salisbury parkrun

Alan Lewis        27:22

 

Dolgellau parkrun

Tonia Vernon     25:38

 

Midlands Master Track Championships

800m

Carl Platt           2:12.7   Gold Medal M35

 

1500m

Carl Platt           4:35.4   Gold Medal M35

 

5000m

Ed Wilson         18:10.3 Bronze Medal M35

 

 

Sunday 4th June

Westbridge 5

Simon Myatt     26:58    2nd

Kristina Defries 30:38    1st Lady

Terry Wall          31:41

Alan Brookes    32:42    1st M60

Doug Alcock     33:35    1st M65

Georgia Stanfield          33:55

Joanne Stanfield           34:19

Andrew Clinton  34:23

Barry Smith       34:35

Adrian Frost      35:01

Paul Burslem     35:46

Kerry Dixon       36:23

Juliet Richardson           36:40

Jill Phillips        39:00    1st F55

Tony White        39:21

Stan Winterton  39:41

Gillian Tinsley    40:28

Bobbie Hickman            41:41

Malcolm rushton            46:31

Jacquie MacPhail          55:00

Saturday 10th June

Hanley parkrun

Ian Heath          20:05    7th

Bryn Holmes     21:30

Leigh Matthews 24:35

Tonia Vernon     24:47

Rebekah Yendole          25:01

Phil Thomas      25:01

Vikki Ridgway   25:51

Kirsten Owen     26:46

Graham Sheridan           26:51

Bobbie Hickman            30:21

Millie Holmes    31:07

Julie Holmes     31:08

Paul Cotterill     32:07

 

Sunday 11th June

Passing Clouds

Scott Zikmanis  1:30:05

 

Potters ‘arf Relay

Team Trentham Running Rockets           1:51:46 3rd

Team Trentham Belles    1:54:38 4th

Team Trentham Tigers    1:57:39 6th

Team Trentham Trojans  2:01:13 8th

Team Trentham Minions 2:02:45 9th

           

Potters ‘arf

Simon Myatt     1:15:43 3rd

Luke Boulton     1:21:21

Ian Cawley        1:24:27

Thomas Halloway          1:25:45

Simon Ford       1:25:54

Richard Tungate            1:26:14

Simon Dunn      1:26:50 1st M55

Bryn Holmes     1:27:14

Kristina Defries 1:27:19 1st Lady

Dave Pickstock 1:27:43

Daniel Cawley   1:28:04

Jonathan Jackson         1:28:20

Leigh Matthews 1:28:44

Craig Taylor      1:28:49

Deb Thomas     1:29:10 1st F35

Dan Jordan       1:29:46

Terry Wall          1:30:31

Richard Washington      1:31:16

Doug Alcock     1:32:27 1st M65

Simon Bryan     1:35:04

Paul Burslem     1:38:11

Joanne Stanfield           1:38:25

Kevin Breward   1:39:33

Steven Brayford            1:40:23

Barry Smith       1:41:15

Juliett Richardson          1:41:41

Warren Thomas 1:41:58

Lee Jones         1:42:00

Chris Mosiuk     1:42:14

Graham Sheridan           1:42:49

Shaun Weston   1:42:56

Sarah Taylor      1:43:23

Kerry Widdowson          1:43:25

Jill Phillips        1:43:31 1st F55

Mark Mayer       1:43:43

Adrian Frost      1:43:49

Andy Vickerman            1:44:10

Kerry Dixon       1:44:10

Dave Rushton   1:44:42

Joel Harrison     1:46:18

Andrew Greensmith       1:48:53

Walter Mosiuk   1:49:05

Stan Winterton  1:49:59

Anthony White   1:50:51

Davin Thorley    1:51:06

Gillian Tinsley    1:51:22

Samantha Hall   1:51:18

Ragnhild Marstad          1:51:18

Matthew Burley  1:51:50

Phillip Pinson    1:52:48

Glynn Probert    1:53:09

Dave Wheatley  1:53:10

Chris Hardman  1:53:36

Lucy Corbett     1:54:35

Michaela Hill      1:55:37

Ken Bloor         1:56:36

Gary Payne       1:59:23

Alison Jackson-Hedges 2:00:05

Alan Lewis        2:00:16

Robyn Davies   2:00:16

David Clarke     2:00:50

Bobbie Hickman            2:03:52

Julie Holmes     2:04:27

Chris Tipper      2:04:48

Steven Farmer   2:07:58

Mark Rockey     2:08:19

Laura Hughes    2:08:22

Victoria Walker  2:10:04

Dave Piper        2:12:00

Christine Phoenix          2:16:12

Jodie Clarke      2:21:55

Sarah Jackson-Hedges  2:23:57

Kerryann Maddock        2:23:58

Malcolm Rushton          2:24:51

Nichola Roden  2:27:41

Jacquie McPhail            2:31:35

Lisa Foxhall      2:32:09

Karl Latham       2:34:29

Joanne Abbotts            2:37:06

Sarah Latham    2:43:53

Beverley Parry   2:46:55

Tuesday 13th June

Stretton 1500m

Carl Platt   4:24  PB

Wednesday 14th June

Showground Relays

Male Team Open

Three Bald Men and a Little….Boy          45:59    8th

Dave Pickstock 11:41

Craig Taylor      11:46

Richard Washington      11:51

Lee-J Watson    10:40

 

The Short and Tall of it  51:54    25th

Simon Bryant    12:14

Ian Heath          12:16

Richard Longley            12:11

Chris Tipper      15:11

 

Female Team Open

Fire Breathing Tigers      67:31    19th

Jodie Clarke      17:05

Kerryann Maddock        18:42

Emily Smith      15:37

Nicola Jennings 16:05

 

Mixed Team Open

The Green Potatoes       44:17    1st

Simon Myatt     10:09

Luke Boulton     10:24

Kristina Defries 11:33

Deb Thomas     12:11

 

Trentham Tigers 65:59    40th

Lily Allcock       17:35

Oliver Hagemaijer          14:49

Annabelle  Mycock        17:22

George Mycock            16:12

 

Male Veteran Team 160

The Flying Nun’s            45:41    4th

Terry Wall          11:36

Jason Burgess  10:38

Daniel Jordan    11:48

Scott Zikmanis  11:37

 

More Wrinkles than Inches         54:35    29th

Davin Thorley    13:41

Greg Julian       14:26

Lee Jones         13:02

Dale Colclough 13:24

 

Female Veteran Team 160

Team Sweaty Coconuts 57:06    3rd

Wendy Swift     12:44

Jill Phillips        14:28

Julia Rigby        13:56

Jen Riley           15:57

 

Boys Team 64

The BEASTie Boys        57:19    12th

George Hughes 14:43

Arthur Hughes   15:14

Harry Beasley    13:02

Jack Allen         14:19

 

Boys Team 52

Nevitts Number Nines    63:11    17th

Eliis Nevitt        15:51

Sam Foster       16:54

James Maddock           14:59

Matthew Hughes            15:25

 

The Bald Wilkinsons      63:14    18th

Aston Williams  15:02

Harvey Baldwin 16:06

Jacob Tomkinson          17:51

Will Tomkinson  14:14

 

The Dabbing Dandies    63:24    19th

Eric Hughes      14:39

Seth Manders    16:59

Hector Ogden   16:06

 

Girls Team 52

Crazy Daisy’s Minions   64:22    8th

Ella Jones         15:51

Ella Vaughan     16:33

Daisy Jones      16:33

Tasmin Burley   15:24

 

Ell’s Belles        66:24    10th

Ellie Bloomer    16:05

Megan Sullivan  17:02

Emma O’Neill    16:10

Izzie Bloomer    17:06

 

Millie’s Maidens 70:58    12th

Millie Holmes    15:20

Rebekah Yendole          14:51

Libby Stephen   16:42

Paige O’Reilly   24:03

 

Abi’s Dabbies   78:34    16th

Abi Yendole15:42

Elizabeth Mercer            21:58

Caitlin Taylor     17:36

Isabella Rigby-Cope      23:17

Thursday 15th June

Summer Series – Buxton

Simon Myatt     27:53    1st

Scott Zikmanis  32:02

Dan Jordan       32:15

Richard Washington      32:34

Ian Heath          33:11    1st M50

Deb Thomas     33:17    1st Lady

Terry Wall          34:55

Georgia Stanfield          35:03    1st F16

John Guest       35:45    1st M55

Joanne Stanfield           36:33    1st F45

Kerry Widdowson          40:36

Brian Tonks       42:07

Gillian Tinsley    42:16

Tonia Vernon     44:12

 

 

Saturday 17th June

Cambridge parkrun

Emily Braverman           26:34

Colin Moody     28:03

 

Congleton parkrun

Gary Payne       23:46

 

Hanley parkrun

Bryn Holmes     19:02    5th

Joel Harrison     21:29

Andrew Clinton  21:38

Graham Sheridan           23:56

David Clarke     24:24

Lauren Platt       26:01

James Williams 26:30

Rebekah Yendole          26:31

Millie Holmes    27:16

Warren Thomas 27:26

Dan Jordan       28:06

Julie Holmes     28:27

Phil Thomas      32:05

Dave Elborn      35:35

Susan Gallagher            44:22

Davin Thorley    48:43

 

parkrun Wroclaw

Lee Jones         20:38    4th

James Fowler    28:52

Bobbie Hickman            28:53

 

Conwy parkrun

Tonia Vernon     26:24

 

Saturday 17th June

Wroclaw Night Half Marathon

Lee Jones         1:34:55

Wlater Mosiuk   1:53:01

Richard Chadwick          1:53:09

Ragnhild Marstad          1:53:09

Jim Fowler        1:59:43

Jen Riley           1:59:46

Bobbie Hickman            2:14:38

Michelle Powner            2:14:38

Nicola Jennings 2:14:41

Kayleigh Rowding         2:40:36

Jacquie MacPhail          2:40:37

 

 

Salomon Tail Marathon

Phil Fortun        5:11:22

Fiona Ratic       6:06:01

Chris Hardman  6:13:20

 Bosley Village Fell Race

Scott Zikmanis 37:48  8th Male

Gnosall Carnival 10k

Sophie Latham  1:19:07

Karl Latham       1:20:38

                       

Tuesday 20th June

BMC Regional

800m

Carl Platt           2:10:1  

 

Thursday 22nd June

Summer Series – Shutlingsloe

Leigh Matthews 29:16

Chris Morgan    29:22

Scott Zikmanis  29:27

Roger Grand     29:56

Ian Heath          30:02   

Debbie Thomas 31:50    1st F23

John Guest       33:04

Terry Wall          33:13

Richard Longley            33:45

Kerry Dixon       38:06

Gillian Tinsley    38:12

Ragnhild Marstad          38:21

Tonia Vernon     41:13

 

 

Saturday 24th June

Race to the King (53.5 miles)

Nicola Jennings 12:15:27

Julie Holmes     13:51:35

 

Cambridge parkrun

Emily Braverman           26:11

Colin Moody     26:53

 

Congleton parkrun

Shaun Weston   22:26

Graham Sheridan           24:48

Kirsten Owen     26:13

 

Conkers parkrun

Paul Gardiner    24:10

           

Barrow parkrun

Phil Thomas      27:25

 

Delamere parkrun

Kerry Dixon       25:47

 

Bognor Regis parkrun

Bryn Holmes     18:51    4th

Millie Holmes    25:52   

 

 

Sunday 25th June

Silverdale Dash

Scott Zikmanis  33:21    3rd

Wendy Swift     35:14    1st Lady

Lee Jones         38:12

Ryan Procter     39:05

Matt Burley       40:51

Matt Plant         41:45

Tony White        42:11

Mick Oakley      42:47

Graham Sheridan           44:00

Glynn Probert    44:01

Phil Thomas      45:18

Steven Farmer   48:00

Sophie Latham  52:23

Catherine Lantsbery       52:36

Joanne Abbotts            57:02

Karl Latham       57:18

 

Stone St. Michaels 10k

Simon Myatt     33:04    4th

Eyob Asmelash 33:43    7th

Ian Cawley        37:08    1st M40

Kristina Defries 37:46    1st Lady

Chris Morgan    38:14

Simon Dunn      38:23    1st M55

Terry Wall          39:07

Dan Cawley       39:19

Debbie Thomas 39:29    1st F35

Alan Brookes    40:15    1st M60

Doug Alcock     40:25    1st M65

Andrew Clinton  42:11

Barry Smith       42:28

Joanne Stanfield           42:45

Georgia Stanfield          42:51

Sarah Taylor      44:42

Chris Mosiuk     45:29

Jill Phillips        47:06

Kerry Dixon       47:12

Julia Rigby        47:16

Stan Winterton  47:33

Gary Payne       47:59

Gillian Tinsley    48:41

Lauren Platt       52:07

Alan Lewis        52:49    1st M75

Bobbie Hickman            53:03

Laura Hughes    53:24

Victoria Walker  55:39

Jacquie Macphail          1:08:22

 

BMAF Championships

800m

Carl Platt           2:11.23

Tuesday 27th June

South Cheshire 5k Series – Race 1

Simon Myatt     16:08    3rd

Craig Taylor      18:21

Terry Wall          18:50

David Myatt      23:01

 

Thursday 29th June

Summer Series – Rudyard

Simon Myatt     28:40    1st

Chris Morgan    31:34

Ian Heath          32:43

Rich Washington           32:52

Deb Thomas     33:06    1st Lady

Alan Brookes    34:10    1st M60

Georgia Stanfield          34:51

Joanne Stanfield           35:15    1st F45

John Guest       36:01

Terry Wall          36:45

Scott Zikmanis  36:46

Richard Longley            36:47

Roger Grand     36:58

Kerry Dixon       38:52

Gillian Tinsley    40:27

Ragnhild Marstad          40:56

Tonia Vernon     44:26

Malcolm Rushton          48:32